Diecezja drohiczyńska

Dzieci z Kątów w Licheniu

25
cze 2025

Po zakończeniu „białego tygodnia”, w oktawie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, grupka dzieci z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Katach, które przystąpiły do I Komunii , uczące się w Szkołach Podstawowych w Korytnicy i Myszadłach, udała się do narodowego sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Inspiracją pielgrzymowania do tego miejsca, zarówno dzieci, jak też towarzyszącej im grupie dorosłych z ich rodzin, była potrzeba modlitwy w Roku Jubileuszowym było nawiedzenie jeszcze jednego Kościoła Jubileuszowego oraz wspomnienie wizyty św. Jana Pawła II, zarówno w Drohiczynie, jak też w Licheniu, gdzie przebywał w tym samym roku.

Przypominają o tym, konsekrowana przez niego świątynia oraz zachowane apartamenty papieskie. Dzieci ubrane w białe, uroczyste stroje, uczestniczyły w Eucharystii, celebrowanej w największej świątyni w Polsce, przed najmniejszym obrazem Matki Bożej, koronowanym papieskimi diademami przez bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie u początku kapłańskiej posługi wyprosił on łaskę uzdrowienia.



W homilii, jeden z gospodarzy tego miejsca, ze Zgromadzenia Księży Marianów, ukazał dzieciom potrzebę częstego przyjmowania Chrystusa, aby nie dochodziło do duchowych dramatów, gdy „po I Komunii św., następna będzie za rok, albo zapomni się o tym wydarzeniu na długie lata”.  O wydarzeniach, które uczyniły to miejsce szczególnym, dzieci dowiedziały się zwiedzając z przewodniczką monumentalną świątynię z licznymi elementami odnoszącymi się do osób i wydarzeń z historii Polski.



Tak mali pielgrzymi, jak też ich rodzice i dziadkowie przeszli drogą krzyżową, zbudowaną z kamieni, przywożonych z różnych stron, zobaczyli pomniki wydarzeń narodowych oraz takie pamiątki historii, jak szczególnie czczony Krzyż ze śladami postrzelania z nienawiści do tego znaku, na oczach młodzieży, przez niemiecką wychowawczynie z czasu okupacji. Kilka godzin później zginała ona od podobnej serii kul wystrzelonych podczas nalotu. Była modlitwa w intencji ojczyzny i polskich rodzin w Lasku Grąblińskim, gdzie przez długi czas znajdował się łaskami słynący wizerunek Maryi. Objawiła się Ona rannemu Polakowi na dalekim polu bitwy, ze znakiem Orła, dając nadzieję na zwycięstwo przez Maryję.

Piękny widok z ponad 100 -metrowej wieży przy bazylice oraz pobyt na plaży miejscowego jeziora były uwieńczeniem pielgrzymkowej przygody.
Do Lichenia dzieci po I Komunii św., z Kątów pielgrzymowały po raz drugi.

Wcześniej jeszcze nawiedzały inne miejsce – Ostrożany, Zuzelę, Drohiczyn i Miedzną.



tekst i foto : ks. Artur Płachno

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.