Węgrów

Izba teraz, ZOL zaczeka

Region Czw. 25.04.2024 07:22:50
25
kwi 2024

Oddział pediatryczny oraz izba przyjęć – do rozpoczęcia jeszcze w tym roku. Zakład opiekuńczo-leczniczy – aktualny, ale na dalszą przyszłość. Aktualizujemy informacje o największych inwestycjach węgrowskiego SP ZOZ.

Przebudowa przychodni przy ulicy Przemysłowej, o której pisaliśmy kilka dni temu tutaj: https://siedlce.podlasie24.pl/region/przychodnia-do-przebudowy-20240422182521 to nie jedyne przedsięwzięcie Zakładu. Cały czas trwają przygotowania do trzech innych: modernizacji oddziału pediatrycznego i rozbudowy izby przyjęć (o których pisaliśmy ostatnio w listopadzie https://wegrow.podlasie24.pl/region/sp-zoz-w-wegrowie-planuje-remonty-i-rozbudowy-20231128183630 ) oraz budowy zakładu opiekuńczo-leczniczego (https://podlasie24.pl/region/co-z-planami-wegrowskiego-zol-u-20231128145253).

Pediatria głównie z zewnątrz


Jeśli chodzi o oddział pediatryczny, to złapał on kilka miesięcy opóźnienia na etapie uzyskiwania uzgodnień i pozwoleń. Dyrektor SP ZOZ, Artur Skóra informuje, że ta część papierów jest już skompletowana, co otwiera architektom i inżynierom drogę do ukończenia dokumentacji projektowej. Przypomnijmy, że w ramach tej inwestycji budynek oddziału ma otrzymać klimatyzację, windę i przerobione wejście. Odnowiona zostanie elewacja i dach. Po ukończeniu projektu ZOZ ogłosi przetarg na prace budowlane. Zależnie od jego przebiegu i wyniku, roboty rozpoczną się w drugiej połowie bieżącego albo na początku przyszłego roku.

Izba trzy razy większa


Najważniejszą inwestycją szpitala będzie jednak przebudowa izby przyjęć, która trzykrotnie zwiększy jej powierzchnię. Skorzystać mają zarówno pacjenci, których przywożą karetki, a przy ratowaniu których liczy się każda sekunda, jak i ci, którzy przychodzą z codziennymi dolegliwościami. Dla tych pierwszych powstanie wyposażona w niezbędną aparaturę sala reanimacyjna w bezpośrednim sąsiedztwie podjazdu i wejścia. Dla drugich – nowa poczekalnia, rejestracja i gabinety lekarskie. Podobnie jak w projekcie przychodni przy Przemysłowej, tutaj również uwzględnia się wnioski z pandemii covid-19, projektując osobne wejście i pomieszczenia dla chorych zakaźnych. Dokumentacja jest gotowa, ogłoszenie przetargu na budowę nastąpi w najbliższych tygodniach. Kosztorys - rzędu 5 mln zł. Wbicie pierwszej łopaty – jeszcze w tym roku. Rozbudowa ma być prowadzona tak, by nie przerywać ciągłości pracy izby i szpitala.

ZOL potrzebny, ale czeka


Jeśli chodzi o planowany od dawna zakład opiekuńczo-leczniczy, to sytuacja jest bardziej skomplikowana. Szpital nie udźwignie takiej inwestycji nawet na spółkę z powiatem i z wchodzącymi w skład powiatu gminami. 300-tysięczna zrzutka starczyła na opracowanie dokumentacji, ale sama budowa już trzy lata temu była szacowana na 40 mln zł. Dziś będzie to znacznie więcej. SP ZOZ jest tu zdany na pomoc państwa i bardzo liczy na to, że rząd podejmie plany poprzedników, dotyczące inwestycji w opiekę długoterminową. – Potrzeby w tym względzie nie maleją, a wręcz rosną, bo społeczeństwo się starzeje. Jeśli będzie taki program, to na pewno w nim wystartujemy – zapewnia dyr. Skóra.

ZOZ nie ogranicza się do czekania. Prowadzone na terenie szpitala prace przy sieci wodno-kanalizacyjnej już teraz uwzględniają podłączenie przyszłego nowego budynku, podobnie przebudowa dróg wewnętrznych. Tyle można na razie zrobić za swoje, na więcej trzeba zaczekać.
Foto: wizualizacja projektowanego ZOL-u
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.