Węgrów

O sporcie na węgrowskim Rynku – gościem Andrzej Strejlau

Sport Pt. 14.04.2023 07:03:23
14
kwi 2023

Dla starszych piękne wspomnienia, dla młodych inspiracja. Dla Muzeum etap promowania się poza Warszawą, a dla miasta szansa na wypromowanie się w stolicy. W Węgrowie zaprezentowano w czwartek, 13 kwietnia objazdową wystawę Muzeum Sportu i Turystyki. Otwierał ją Andrzej Strejlau.

To nazwisko kojarzą nie tylko zagorzali kibice. Futbolista i szczypiornista, szkoleniowiec, selekcjoner narodowej reprezentacji, wieloletni komentator sportowy, węgrowskiej publiczności mówił o wychowawczej i prospołecznej roli sportu: – Ta wystawa przypomina o tym, co można w sporcie osiągnąć i zachęca do podejmowania aktywności fizycznej. Sport uczy kultury zachowania i dobrej organizacji, szczególnie w grach zespołowych. Gra zespołowa to nauka wzajemnego uzupełniania się. Sport uczy też pokory, bo zawsze ktoś może okazać się od nas lepszy. Trzeba umieć pogratulować zwycięzcy i zmobilizować się do bardziej wytężonej pracy, by mu dorównać.

Sama wystawa jest dość skromna: kilka dużych plansz ustawionych na węgrowskim rynku w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Gdańskiego i bazyliki. Pokazano na nich wybrane eksponaty: trofea polskich sportowców, uwiecznione na fotografiach chwile ich triumfu oraz dawny sprzęt sportowy. Wystawa objeżdża Polskę od zeszłego roku, kiedy to Muzeum Sportu i Turystyki obchodziło swoje 70-lecie. Dyrektor Sławomir Majcher zachęcając do odwiedzin obiecuje, że każdy tam znajdzie coś dla siebie: – Starsi odświeżą piękne wspomnienia o „orłach Górskiego” czy sukcesach siatkarzy. Młodsi znajdą ślady obecnych sportowców, jak Iga Świątek czy Robert Lewandowski. Wśród naszych eksponatów jest m.in. wszystkie siedem medali olimpijskich Ireny Szewińskiej, czy kamień z Mount Everestu, który Wanda Rutkiewicz wręczyła Janowi Pawłowi II.

Skąd wystawa wzięła się w Węgrowie? Ponieważ warszawskie muzeum podlega samorządowi województwa, które ostatnio promuje swoje placówki oferując wstęp za symboliczną złotówkę, miasto po prostu pozytywnie odpowiedziało na otrzymaną ofertę ciekawych wycieczek dla młodzieży. Ale w ślad za tym poszła bliższa współpraca, która ma przynieść obopólne korzyści. Teraz Węgrów promuje Muzeum, ale już w przyszłym miesiącu Muzeum będzie promowało Węgrów. – 17 maja w Centrum Olimpijskim wystąpi nasz zespół taneczny Avocado. Zespół zdobywał tytuły mistrza Polski w różnych kategoriach, a teraz będzie miał następną okazję rozsławienia miasta – mówi zastępca burmistrza Węgrowa, Halina Ulińska.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.