Patronat medialny

Turniej w Liwie – już w tę sobotę!

Region Śr. 16.08.2023 18:02:03
16
sie 2023

Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny odbędzie się na zamku w Liwie już po raz dwudziesty. Jak na jubileuszową edycję przystało, w sobotę 19 sierpnia czekają nas nowości i dodatkowe atrakcje.

Pierwszą nowość widać już na zapowiadających imprezę plakatach. Siedzący na zamkowej wieży smok nie jest spóźnionym echem popularnego serialu „Gra o tron”, ale ma solidne uzasadnienie historyczne. – Smok przez dobre 200 lat był jednym z symboli Mazowsza. Sztandar, który Janusz I Starszy zawiódł pod Grunwald, obok mazowieckiego orła miał właśnie smoka. Postanowiliśmy więc go zapromować i dlatego podczas turnieju na wieży zamku będą chorągwie: z orłem i właśnie z naszym smokiem – mówi dyrektor Muzeum-Zbrojowni na zamku w Liwie, Eliza Czapska.

Jeśli chodzi o program imprezy, to oczywiście znajdą się w nim widowiskowe pojedynki piesze i konne oraz wieczorna bitwa. Uwagę zwraca gala walk zawodowych, gdzie nacisk położony jest nie tyle na widowiskowość, co na jak największy realizm. Muzeum od lat współpracuje z Centrum Dawnych Sztuk Walk, którego treningi bazują na zachowanych starych podręcznikach, a uczestnicy starają się jak najwierniej odtworzyć sposoby wojowania z poprzednich epok.

Poza częścią ściśle militarną, rycerską, pomyślano też o „średniowiecznej” otoczce. Będą rzemiosła (od kaligrafii po kowalstwo), a także tradycyjne potrawy, szykowane przez okoliczne koła gospodyń wiejskich. Powróci też jedna z największych zeszłorocznych atrakcji: pokaz ułożonych do polowania ptaków drapieżnych. Klimat średniowiecznego książęcego dworu pomogą też zbudować damy w sukniach z epoki oraz pieśni w wykonaniu znakomitego wykonawcy muzyki dawnej, Adama Struga.

Muzeum szykuje się do tej imprezy również pod względem infrastrukturalnym. Właśnie kończy się budowa dużego parkingu, dzięki któremu nawet po deszczu goście nie będą się z miejsca taplali w błocie. Od razu uspokajamy: nie ma tam betonowej kostki, tylko polny i ciosany kamień. – Ten parking zmieni, a właściwie uporządkuje kierunek ruchu turystycznego. Odwiedzający będą z niego wchodzić na pomost i dalej do wieży – opisuje dyr. Czapska.

Poza atrakcjami turniejowymi muzeum zaprasza do zwiedzania wystaw: stałej, poświęconej historycznej broni, oraz czasowej, na której znajduje się aktualnie zbiór pocztówek pt. „Kobiety w malarstwie Teodora Axentowicza”.

Pełny program – na załączonym plakacie.



















Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook