Garwolin

Koło Gospodyń Wiejskich „Urzekające” w Jaźwinach aktywizuje seniorów

Region Wt. 11.06.2024 08:51:04
11
cze 2024

W niedzielę 9 czerwca Koło Gospodyń Wiejskich „Urzekające” z gminy Borowie zorganizowało pierwsze spotkanie dla seniorów w ramach programu „Danie Wspólnych Chwil". Wszystko po to, by walczyć z samotnością osób starszych i celebrować wspólne chwile. Niedzielne popołudnie zgromadziło blisko 50 mieszkańców Jaźwin w wieku 60+ oraz zaproszonych gości.

Koło Gospodyń Wiejskich „Urzekające” w Jaźwinach jest jednym z 1100 KGW z całej Polski, które zostało zakwalifikowane do najnowszej, trzeciej już edycji programu „Danie Wspólnych Chwil" . Serce tego programu stanowią wspólne posiłki dla osób w wieku 60+. Seniorzy spotykają się przy stole i dzielą się nie tylko jedzeniem, ale także wspomnieniami, tworząc atmosferę bliskości i wzajemnego wsparcia. Jest to odpowiedź na coraz większe wyzwania związane z wyludnianiem wsi i starzeniem się społeczeństwa, a finalnie – samotnością osób starszych. - Dzięki uczestnictwu w programie nasze Koło otrzymało 8000 złotych na produkty spożywcze potrzebne do przygotowania spotkań z seniorami. Obecna edycja projektu potrwa do końca 2024 roku – w tym czasie mamy za zadanie zorganizować minimum 6 cyklicznych spotkań dla osób starszych. Znamy potrzeby lokalnej społeczności i każdego seniora w Jaźwinach, dlatego organizacja tych spotkań jest dla nas ogromną przyjemnością. Dbamy również o zachowanie tradycji regionalnych, w tym kulinarnych, co doskonale wpisuje się w ideę programu „Danie Wspólnych Chwil” – mówią przedstawicielki KGW Urzekające w Jaźwinach.

Podczas pierwszego spotkania, „Urzekające” zaprosiły fizjoterapeutę, Pawła Łączyńskiego, który opowiedział zgromadzonym jak dbać o zdrowie i kondycje fizyczną, a także jakich produktów seniorzy powinni unikać w codziennej diecie.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Gminy Borowie, w tym Wójt Pani Marta Serzysko, która zwróciła uwagę na potrzebę organizowania tego typu spotkań dla osób starszych. Doceniła i podziękowała „Urzekającym” za udział w projekcie i za chęć aktywizacji osób starszych, a także pogratulowała doskonałej frekwencji. Zgromadzeni na spotkaniu jaźwińscy seniorzy otrzymali także życzenia zdrowia oraz, by czuli się potrzebni dla swoich bliskich.

Niedzielne popołudnie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Stoły zastawione były przygotowanymi przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich lokalnymi specjałami. Były to zarówno tradycyjne potrawy, jak i nowoczesne wersje klasycznych dań. Uczestnicy delektowali się smakołykami, ciesząc się chwilami spędzonymi razem. Seniorzy, jak i członkinie KGW, wymieniali się historiami i wspomnieniami, tworząc ciepłą i rodzinną atmosferę. To był dzień pełen radości, śpiewu i wspólnego biesiadowania.
Koło Gospodyń Wiejskich „Urzekające” w Jaźwinach powstało w kwietniu 2019 roku. I choć wizerunek jego członkiń jest daleki od stereotypu typowej gospodyni wiejskiej, nie zapominają one o kultywowaniu tradycji i obrzędów oraz realizacji działań na rzecz aktywizacji środowiska wiejskiego.

Obecnie koło liczy 35 członkiń, kobiet nowoczesnych i kreatywnych, reprezentantek różnych zawodów, które dzięki wspólnym działaniom potrafią poruszyć lokalną społeczność do działania na rzecz całej wsi, a zwłaszcza seniorów i najmłodszych jej mieszkańców.
inf. pras.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Wentyl Śr. 12.06.2024 12:31:06

Urzekające na innych portalach podziękowały.

Najnowsze informacje

Facebook