Węgrów

Inwestorzy wybierają Łochów

Region Czw. 27.04.2023 13:51:30
27
kwi 2023

Miasto i Gmina Łochów spodziewa się w nieodległej przyszłości trzech prywatnych inwestycji. Do rozbudowy szykują się dwie już działające tutaj firmy, a trzecia chce się tu przeprowadzić spod Warszawy.

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o tym, jak w Ostrówku koło Łochowa ulokował się ukraiński producent automatyki przemysłowej, który z powodu wojny musiał się ewakuować z Charkowa (https://old.podlasie24.pl/wegrow/region/biznes-z-charkowa-pod-lochow-36b7d.html). Wygląda na to, że interesy idą dobrze, bo po zaledwie półrocznej działalności przymierza się do drugiego zakładu. – Firma Triol chce kupić od gminy przeznaczone pod działalność przemysłową i usługową działki w miejscowości Łopianka. Ma zamiar postawić tam kolejny zakład, bo możliwości tego w Ostrówku są już za małe. Jesteśmy po wstępnych rozmowach, a kiedy dostaniemy oficjalne pismo w sprawie zakupu, zlecimy wycenę nieruchomości rzeczoznawcy. Potem będzie jeszcze niezbędna zgoda rady gminy i procedura sprzedaży w formie przetargu – informuje burmistrz Robert Gołaszewski.

Do rozbudowy szykuje się też działający od lat w Łochowie Styropmin. – Na swoim terenie przy ulicy Fabrycznej chce produkować chusteczki. Jest na etapie dokumentacji projektowej, budowę chce zrealizować w przyszłym roku. W grę wchodzi zatrudnienie około stu osób, głównie kobiet – dodaje burmistrz.

Trzeci inwestor pochodzi z podwarszawskiego Radzymina, gdzie od prawie dziesięciu lat wytwarza dla sieci handlowych chusteczki i ściereczki. Dalszy rozwój blokuje mu niedobór energii elektrycznej, szuka więc lokalizacji zapewniającej nie tylko dużą powierzchnię, ale i odpowiednią moc przyłącza. – Odbyliśmy już kilka spotkań, konsultowaliśmy też sprawę z dostawcami prądu i gazu (PGE i SIME) oraz z naszym zakładem gospodarki komunalnej. Firma podjęła już decyzję, złożyła wniosek o zakup działek na terenie gminy Łochów. Jej zakład ma zatrudniać ok. 150 osób – dodaje burmistrz Łochowa.

Gmina czerpie korzyści ze swojego położenia, ale też z państwowych inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną. Przez jej teren przebiega linia kolejowa Warszawa-Białystok (będąca częścią tzw. Rail Baltica) oraz drogi krajowe nr 50 i 62, które po niedawnych modernizacjach zapewniają sprawny dowóz materiałów i wywóz gotowych produktów, a w razie potrzeby również dojazd specjalistów z okolic Warszawy.

fot. archiwum
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook