Węgrów

III Targi Edukacyjne Powiatu Węgrowskiego

Region Pt. 15.03.2024 17:26:14
15
mar 2024

15 marca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie odbyły się III Targi Edukacyjne Powiatu Węgrowskiego. Teoretycznie ich adresatami byli namyślający się nad szkołą średnią ósmoklasiści, ale oferta była tak szeroka, że maturzyści i pracujący dorośli również mogli znaleźć coś dla siebie.

Przy pierwszej edycji zamiary były skromne: powiat prezentował swoje szkoły średnie uczniom okolicznych podstawówek. Ale potem pojawiły się kolejne szkoły oraz uczelnie wyższe. A te ostatnie mają sporo do zaproponowania zarówno zdającej maturę młodzieży, jak i dorosłym, którzy już pracują, ale chcą zmienić lub podnieść swoje kwalifikacje.

Pierwszy z brzegu przykład to Akademia Sztuki Wojennej z podwarszawskiego Rembertowa. Wbrew potocznym wyobrażeniom, nie jest to tylko uczelnia dla marzących o generalskim awansie oficerów, ale i dla cywilów. Są tam kierunki związane z bezpieczeństwem, które mogą zainteresować np. odpowiadających za reagowanie kryzysowe samorządowców.

Pojawiły się oczywiście uczelnie siedleckie: publiczny Uniwersytet w Siedlcach i prywatna Akademia Nauk Stosowanych „Mazovia”. Prezentowały swoje kierunki medyczne oraz (w przypadku tej drugiej) inżynierskie.

Jeśli chodzi o powiatowe szkoły średnie, to tutaj uczniowie i nauczyciele mocno rozwinęli inwencję, wykraczając daleko poza wyłożone na stolikach ulotki. Węgrowskie LO im. Adama Mickiewicza chwaliło się bogatym wachlarzem nauczanych języków obcych, przebierając część uczennic w stroje nawiązujące do odpowiednich krajów, m.in. Francji i Hiszpanii. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie proponował wciąż nowe i coraz bardziej potrzebne specjalności: teleinformatykę i logistykę. ZSP w Sadownem raczył publiczność specjałami ze swojej pracowni gastronomicznej, a gospodarze – ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie – pokazywał sprawność uczniów klas wojskowych oraz możliwości, jakie mają jego warsztaty w obróbce metali.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.