Węgrów

Dolina Liwca zaskoczy i miłośników egzotyki

Region Pt. 15.09.2023 07:03:05
15
wrz 2023

Wakacje już się skończyły, ale kształcącą wycieczkę krajoznawczą można odbyć i w pół dnia. Odkrywanie atrakcji Doliny Liwca z perspektywy roweru proponuje w najbliższą niedzielę, 17 września Lokalna Organizacja Turystyczna „Wielki Gościniec Litewski”.

Na przystępnej nawet dla amatorów, trzydziestopięciokilometrowej trasie ma się znaleźć między innymi zamek w Liwie i równie popularna, położona w pobliżu Sowia Góra. Ale będą i miejsca, których historia może zaskoczyć nawet okolicznych mieszkańców. – Odwiedzimy m. in. wczesnośredniowieczne grodzisko, o którym wielu słyszało, a niewielu było. Jego powierzchnia jest wielkości Wawelu: 5 hektarów. Stamtąd pojedziemy do Wyszkowa nad Liwcem, gdzie znajduje się jeden z nielicznych zachowanych w całości barokowych kościołów. Fundował go miecznik Wielkiego Księstwa Litewskiego, Ossoliński, który nie szczędził na dobrych artystach. Są tam obrazy Czechowicza, Smuglewicza i pełne wyposażenie barokowego kościoła – opisuje Roman Postek.

Ciekawą historię ma również kolejny punkt rajdu: również barokowy, ale drewniany kościół w Jarnicach: – Legenda głosi, że przypłynął Liwcem z Budziszyna pod Mokobodami. Faktycznie został rozebrany na bale i spławiony jako tratwa, a potem zestawiony z powrotem w całość w Jarnicach. W oryginalnej lokalizacji groziło mu niebezpieczeństwo. Ponieważ był miejscem spotkań patriotycznych, władze carskie chciały go zniszczyć. Dziś funkcjonuje jako kościółek klasztorny.

II Rajd Rowerowy Szlakiem Doliny Liwca startuje w niedzielę w południe sprzed Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. Kontakt do organizatora – na załączonym plakacie.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.