Węgrów

65-lecie OSP Gałki

Region Pon. 11.09.2023 18:35:42
11
wrz 2023

Kiedy media mówią o Ochotniczych Strażach Pożarnych, to koncentrują się zwykle na tych, które wspierają Państwową Straż Pożarną w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Ale tych spoza KSRG nie można lekceważyć, bo i tam wiele się zmienia. Przykładem – OSP w Gałkach w powiecie węgrowskim, która w niedzielę, 10 września obchodziła akurat swoje 65-lecie.

OSP Gałki nie wchodzi w skład KSRG, ale w ostatnich latach została mocno doinwestowana i cały czas pracuje nad poprawianiem swojego wyposażenia i umiejętności. – Mamy średni samochód Magirus i sporo wyposażeni, takiego jak hydraulika, piły motorowe itd. O pieniądze na sprzęt występujemy do urzędu marszałkowskiego, funduszu ochrony środowiska, KRUS-u i gdzie się tylko da. Teraz prowadzimy rozbudowę i przebudowę naszej remizy – wylicza prezes Paweł Michałowski.

Wójta gminy Grębków, Bogdana Dolińskiego taka operatywność jednostki może tylko cieszyć. Samorząd wspiera straże jak może, ale ze swoich pieniędzy na takie inwestycje nie mógłby sobie pozwolić: – Jesteśmy gminą wiejską i nie mamy wielkich dochodów własnych. Zbieramy więc środki gdzie się tylko da: WFOŚ, ZUS, KRUS, Lasy Państwowe. Liczy się każda złotówka.

OSP to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim ludzie. Na niedzielnym pikniku swoje przyrzeczenie złożyli nowi członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej. To inwestycja w przyszłość. Dla kilku- i dziesięciolatków jest to zabawa, dla nieco starszej młodzieży sport, dla dorosłych – sposób na trzymanie formy i na społeczną integrację. Wójt Doliński przypomniał, że dwa tygodnie temu na gminnych zawodach w Grębkowie rywalizowały aż 3 młodzieżowe męskie, 3 żeńskie i 5 seniorskich. Razem 11 – co nigdy dotąd się nie zdarzało. Młodych ludzi przyciąga sportowa adrenalina, ale też poczucie wspólnoty i satysfakcji z robienia czegoś razem.

Ochotnicze straże budują bezpieczeństwo na zasadzie profilaktyki. W młodzieżowych drużynach przy okazji sportu, zabawy i życia towarzyskiego można się nauczyć bezpiecznego postępowania z elektrycznością i paliwem, poznać zasady odpowiedzialnego zachowania w lesie i przy pracy w gospodarstwie. Im więcej osób „nasiąknie” tym za młodu, tym mniej później wypadków, po których trzeba płacić odszkodowania za zniszczony majątek lub opłacać kosztowne leczenie i renty. Dlatego inwestowanie nawet w małe jednostki OSP po prostu się opłaca i robi to aż tyle instytucji.

Samorząd Mazowsza, który jest na tej liście sponsorów już od lat, myśli właśnie o rozszerzeniu swojego programu: – Mamy od lat wsparcie do zakupu lekkich i średnich samochodów gaśniczych, odzieży ochronnej, kamer termowizyjnych i sprzętu ratownictwa drogowego. Mamy program modernizacji strażnic. Teraz myślimy o tym, żeby w każdym subregionie pojawiły się specjalne tory do szkoleń ochotniczych straży. To trudne przedsięwzięcie, bo wymaga terenu i współpracy samorządów lokalnych, przede wszystkim powiatów. Mamy nadzieję, że się uda – mówi Elżbieta Lanc z zarządu województwa.



Foto: ab
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.