Węgrów

Wystawa fotograficzna Moniki Pakulak w Węgrowie

Kultura Czw. 23.11.2023 11:55:38
23
lis 2023

W sobotę, 18 listopada w Miejskiej Bibliotece w Węgrowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Moniki Pakulak pt.: „Epilog”.

Sobotni wieczór, 18 listopada zapełnił się wspomnieniami i wzruszeniem. Uroczystość rozpoczęła dyrektor biblioteki. Powitała wszystkich zebranych, szczególnie zaś mamę Moniki Pakulak – panią Barbarę Pakulak, jednocześnie komisarza wystawy. Następnie Małgorzata Kołak przedstawiła artystyczny życiorys artystki. Uczestnicy mogli zobaczyć jej sylwetkę uwiecznioną na zdjęciach i niesamowite obrazy zrobione przez nią.

Wystawie towarzyszył występ artystyczny w wykonaniu kilku muzyków z Liwskiej Orkiestry Koncertowej pod batutą Piotra Szczepanika. Podczas wystawy można było poczuć obecność Moniki Pakulak. Była w rozmowach jej bliskich, snuła się we mgle zwanej wspomnieniem, ujawniała w pięknych, niepowtarzalnych fotografiach.

Monika Pakulak urodziła się w 1974 roku w Warszawie. Od 1978 roku była mieszkanką Dąbrowy Górniczej, a od 2012 roku miejscowości Podsusze w gminie Grębków. Od dzieciństwa fascynowała ją fotografia. Pierwsze swoje zdjęcia zrobiła aparatem Smiena, a później Zenitem. Najbardziej interesowała ją przyroda, przemijający czas, ruch. „Fotografując starała się pokazać to, czego bez niej nikt by nie zobaczył”. Jej zdjęciom towarzyszyła ekspresja chwili, światła i miejsca. Prace Moniki Pakulak prezentowane były na wystawach w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Warszawie, Mysłowicach, Liwie, Grębkowie i Kałuszynie. Wystawa „Epilog” jest posumowaniem fotograficznego życia artystki. Ekspozycja pokazuje uwiecznione w kadrze nieuchwytne chwile życia. Monika Pakulak zmarła 31 października 2022 roku.

Pani Monika…
Odleciała, jak ptaszek w zaświaty,
Zostawiła za sobą wspomnienia,
Fotografie kwitnące, jak kwiaty
W nich szum wiatru, tęsknota, westchnienia.

Odleciała,.. Zostały obrazy
Tajemnicze i pełne zadumy
Na nie patrzy się sercem i marzy.
Chce się wszystkie do końca zrozumieć.

Agnieszka Kowalczyk


Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.