Węgrów

Wernisaż wystawy ,,Książę Józef Poniatowski - w 210. rocznicę śmierci” w Liwie

Kultura Pon. 27.11.2023 17:42:43
27
lis 2023

W sobotę, 9 grudnia w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie zostanie uroczyście otwarta wystawa ,,Książę Józef Poniatowski - w 210. rocznicę śmierci”. Wernisaż zaplanowany jest na godzinę 11:00, a miejscem eksponowania wystawy będą piwnice gotyckie.

Stanowi ona ostatni blok całorocznej wystawy okolicznościowej o powstaniu styczniowym, który przybliży nam postać księcia Józefa Poniatowskiego. Chcemy uczcić 230. rocznicę śmierci wybitnego ministra wojny oraz jedynego wśród Polaków marszałka Francji mianowanego przez Napoleona.

Na wystawie znalazły się takie eksponaty jak m.in. blisko 50 sztuk stworzonych na modłę francuską, barwnych czapek z pióropuszami, książki z XIX i XX w. dotyczące ks. Józefa Poniatowskiego i czasów napoleońskich, ponad 80 pocztówek dokumentujących życiorys ks. Józefa i wiele więcej.

W zbiorach Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie znajduje się obraz upamiętniający słynny odwrót armii Napoleona przez rzekę Berezynę. Przejmujący mróz, który pokonał Napoleona nie przeszkodził polskim i francuskim saperom w budowie mostu na Berezynie, dzięki czemu uratowały się resztki armii, a V korpus zdołał ocalić swe sztandary i artylerię. Równo 230 lat temu rzeka Elstera w czasie przegranej bitwy napoleońskiej pod Lipskiem porwała polskiego wodza Józefa Poniatowskiego.
Kuratorem wystawy jest Artur Rogalski.

Szczególne podziękowania należą się kolekcjonerom współpracującym z Muzeum: Markowi Axentowiczowi, Dariuszowi Czerniakowskiemu, Jackowi Jaworskiemu, ks. Grzegorzowi Mierzejewskiemu, Mariannie i Maciejowi Prószyńskim, Sławomirowi Stępniowi, Tomaszowi Zawistowskiemu, Marcinowi Zdrojewskiemu.Inf. pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.