Węgrów

Noc Muzeów w Węgrowie

Kultura Wt. 14.05.2024 13:21:05
14
maj 2024

W sobotę, 18 maja o godzinie 16.00 w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbędzie się Noc Muzeów. W ramach wydarzenia na odwiedzających czekać będzie szereg interesujących propozycji kulturalnych.

O godzinie 16.00 w Sali Wirydarz Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Moniki Pakulak (1974–2023). Artystka urodziła się w Warszawie. W 1978 r. przeniosła się do Dąbrowy Górniczej, w 2012 r. zamieszkała w Podsuszu koło Grębkowa. Jako motto dla swojej twórczości wybrała wypowiedź znakomitego reżysera francuskiego Roberta Bressona: „Fotografując staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył” i często udawało się jej zrealizować tę dewizę. Tematów dostarczała przyroda doliny Liwca, zabytki z tego terenu, plenery fotograficzne i podróże po Polsce, a także wyjazdy do Irlandii, Włoch i innych krajów. Fotografie Moniki Pakulak wystawiane były w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Warszawie, Mysłowicach, Grębkowie, Kałuszynie. Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie. Fotografie dzieci jej autorstwa znalazły się w książce Laurence'a Pernouda Pielęgnuję i wychowuję moje dziecko (1992).

Wystawa w Sali Wirydarz ukazuje w sposób przekrojowy różnorodność tematyki podejmowanej przez artystkę, jak też technik fotograficznych przez nią stosowanych. Wernisaż wzbogaci koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Liwie powadzonej przez Piotra Szczepanika.

Druga część wieczoru to ukłon w stronę bogatej historii Węgrowa. Po Janie Dobrogoście Krasińskim i jego husarzach - bohaterach poprzednich inscenizacji, czas na kolejną barwną kartę z historii Węgrowa - Szkotów. W 1650 r. właściciel Węgrowa książę Bogusław Radziwiłł wydał przywilej na założenie dzielnicy szkockiej. Aby ich przypomnieć CDK organizuje „Wieczór w szkocką kratę”, który rozpocznie się o 18.30 prezentacją Romana Postka poświęconą węgrowskim Szkotom i kulturze Szkocji.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pipes and Drumss z Częstochowy, który uzyskał uznanie nawet w samej Szkocji. Założona w 2002 roku grupa posiada dwie sekcje: dudziarzy grających na tzw. wielkich dudach szkockich oraz doboszy grających na trzech rodzajach bębnów (basy, tenory i werble), którzy prezentują się wspaniale w tradycyjnych strojach szkockich. W 2018 r. Pipes and Drumss zagrali z Orkiestrą Johanna Straussa i słynnym Andre Rieu w Tauron Area.

W czasie sobotniej imprezy do zwiedzania z przewodnikiem udostępniona zostanie ekspozycja historyczna w piwnicach i kościół.

Na zakończenie zaplanowano ognisko z kiełbaskami.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności, Powiatu Węgrowskiego oraz Miasta Węgrów.Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.