Węgrów

Kobiety Axentowicza na Zamku w Liwie

Kultura Śr. 09.08.2023 09:34:38
09
sie 2023

Niezwykłą kolekcję kart pocztowych z wizerunkami kobiet malowanych przez Teodora Axetnowicza, wybitnego polskiego malarza i rysownika przełomu XIX i XX w, profesora i rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, można oglądać jeszcze do 15 października w Piwnicach Gotyckich Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Na wystawie zostały zgromadzone pocztówki wydawane na Ziemiach Polskich od przełomu XIX i XX w. aż po czas okupacji niemieckiej. Towarzyszą im grafiki z początków XX w. przedstawiające modę i styl życia kobiet z epoki. Główną część ekspozycji stanowi zbiór kart z kolekcji Agnieszki i Marka Axentowiczów, których z malarzem łączą więzy rodzinne. Wystawę swoimi zbiorami wzbogacili również polscy filokartyści. Jak podkreślił w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie jej kurator, Artur Rogalski, nie tylko malarstwo Axentowicza odgrywa na wystawie ważną rolę, jej bohaterką jest bowiem także karta pocztowa i jej niezwykła historia.

W Archiwum Dźwięków Katolickiego Radia Podlasie można posłuchać rozmowy Agnieszki Osmólskiej-Ilczuk z Arturem Rogalskim o wystawie, kobietach Axentowicza i roli karty pocztowej na przełomie XIX i XX w.

 POSŁUCHAJ


AOI

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.