Garwolin

Garwolin: koncert na biało-czerwoną nutę

Kultura Śr. 20.09.2023 08:11:10
20
wrz 2023

W niedzielę, 17 września w garwolińskiej kolegiacie odbył się koncert znanych pieśni polskich w wykonaniu wielopokoleniowego chóru pod przewodnictwem Radosława Mitury z udziałem orkiestry OSP z Trąbek pod batutą Grzegorza Zakrzewskiego. Było to wydarzenie towarzyszące obchodom 84. rocznicy bombardowania Garwolina.

„Dzisiejsza data i to miejsce nie są przypadkowe. Koncert, który przygotowali dla Państwa lokalni artyści, jest wydarzeniem, w ramach którego chcemy przypomnieć smutne wydarzenia 1939 roku. 84 lata temu, 1 września o świcie wojska niemieckie zaatakowały Polskę. 8 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii naszego miasta. Na nasze miasto spadły niemieckie bomby niszcząc w 90% centrum Garwolina. Od bomb zginęło kilkadziesiąt osób: mieszkańców miasta, uciekinierów i żołnierzy. W czasie pożaru miasta spowodowanego bombardowaniem spaliło się wiele budynków mieszkalnych. Ogień objął również kościół parafialny: spalił się dach, trzy wieże, zegar, organy, w czasie pożaru stopiły się i spaliły trzy dzwony. Dziś, 17 września, to także kolejna smutna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę” – mówiła Beata Pasternak kierowniczka Wydziału Promocji Miasta i Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych zapowiadając koncert. Zaznaczyła też, że dlatego ten koncert, w tym miejscu i w tym czasie nabiera szczególnego, symbolicznego znaczenia. To wyjątkowa okazja, abyśmy razem jako wspólnota, oddali hołd naszej historii, naszym bohaterom i wartościom, które kształtują nasza tożsamość narodową. Chcemy pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny, oraz podziękować tym, którzy pracują na jej rzecz każdego dnia.

W imieniu burmistrz Marzeny Świeczak wszystkim wykonawcom podziękował przewodniczący Rady Miasta Andrzej Ostolski.

Koncert był organizowany w ramach projektu na „Biało czerwoną nutę”, który dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Organizatorem wydarzenia byli Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, kolegiata p.w. Przemienienia Pańskiego, Szkoła Muzyczna i Miasto Garwolin.na podst. inf. UM Garwolin
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
byłam Pt. 22.09.2023 10:22:53

koncert przepiękny, warto było być, brawa dla wykonawców i artystów, brawa dla organizatorów

matematyk Śr. 20.09.2023 06:21:50

stosunek artystów do słuchaczy 1:1.... szkoda....

Tomeczek Czw. 21.09.2023 07:54:13

Fakt, aż dziwne. Może ludzie spodziewali się kolejnych potencjalnych chorych agitacji wyborczych przy okazji koncertu i się nie pojawili. Zazwyczaj na koncertach chóru z orkiestrą jest pełno ludzi. Sam się za nimi plączę na każdej imprezie bo uwielbiam ich projekty.

Najnowsze informacje

Facebook