Diecezja siedlecka

Zmarł ks. prałat Marian Zbieć, kapłan diecezji drohiczyńskiej, pochodzący z diecezji siedleckiej

30
lip 2023

29 lipca w wieku 94 lat odszedł do Domu Ojca śp. ks. prał. Marian Zbieć. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Sadownem.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w parafii św. Jana Chrzciciela w Sadownem w następującym porządku:
poniedziałek – 31 lipca 2023 r.
godz. 19:00 – wystawienie ciała w kościele i modlitwa różańcowa
godz. 20:00 – Msza św. żałobna dla dekanatu
wtorek – 01 sierpnia 2023 r.
godz. 11:30 – wystawienie ciała w kościele
godz. 12:15 – modlitwa różańcowa
godz. 13:00 – Msza św. pogrzebowa
po Eucharystii – ciało spocznie na cmentarzu parafialnym w Sadownem.

Ks. Marian Aleksander Zbieć urodził się 13 grudnia 1928 r. w miejscowości Łuby. Do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Kożuszkach i w Milanowie. Po drugiej wojnie światowej uczył się na kursach wieczorowych. Ukończył Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych w Siedlcach i Warszawie. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Święcenia diakońskie otrzymał w Siedlcach 9 kwietnia 1955 r. Święcenia kapłańskie przyjął w Siedlcach 26 maja 1956 r. z rąk ks. bp. Ignacego Świrskiego. Został inkardynowany do Diecezji Drohiczyńskiej mocą Bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”.

Kolejne miejsca pracy stanowiły wikariaty w parafiach: Ostrów Lubelski, Dęblin, Leopoldów (wikariusz administrator), Garwolin, Parysów, Żelechów, Starawieś. Następnie był administratorem parafii Rogów, wikariuszem zarządcą parafii Szkopy, wikariuszem pomocnikiem parafii Sadowne, wikariuszem zarządcą parafii Sadowne. Od 1982 r. pełnił urząd proboszcza parafii Sadowne. W 2003 r. przeszedł na emeryturę.

Pełnił następujące urzędy i funkcje diecezjalne: wicedziekan Dekanatu Sokołowskiego, ojciec duchowny Dekanatu Łochowskiego.

Za swoją posługę i postawę kapłańską został mianowany kanonikiem honorowym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej, a następnie kanonikiem gremialnym tejże Kapituły. W 2008 r. został kapelanem Jego Świątobliwości. Otrzymał złoty medal Za zasługi dla pożarnictwa oraz Krzyż Papieski Diecezji Drohiczyńskiej.

Wdzięczni Panu Bogu za kapłańską posługę śp. ks. prał. Mariana Zbiecia błagajmy o Boże Miłosierdzie dla Niego i o nowe powołania kapłańskie.

Requiescat in pace.
(Źródło: Diecezja Drogiczyńska)
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ks. Adam Krasuski Pon. 31.07.2023 06:48:26

Śp. Ks. Prał. Marian Zbieć pochodził z pobożnej i pracowitej rodziny mieszkającej we wsi Łuby, parafii Krzesk. Brat jego mamy był kapłanem diecezji siedleckiej: ks. kan. Józef Chmielewski. Byłem wikariuszem Ks. Prałata Mariana Zbiecia w latach 1984-1989. Przyjął mnie bardzo życzliwie wraz z moją mamą. Na plebanii panowała rodzinna atmosfera: wraz z Ks. Proboszczem mieszkali Jego rodzice, a ze mną moja mama. Do Sadownego przybyłem bezpośrednio po święceniach. Miałem nominację na wikariusza i prefekta miejscowego Liceum. Zawsze mogłem liczyć na życzliwość i pomoc że strony Ks. Proboszcza oraz dobrą radę, a także sporą swobodę w pracy duszpasterskiej. Ks. Prałat cieszył się naszymi inicjatywami i im sekundował. Parafia była podzielona na nieformalne regiony duszpasterskie. Kolega wikariusz zajmował się kaplicą w Kołodziążu, a ja w Zarzetce. W swoich częściach parafii uczyliśmy też religii, zazwyczaj święcili pola i chodzili po kolędzie. To uczyło nas odpowiedzialności za parafię, a dla mnie była to pierwsza szkoła proboszczowania. Zresztą sam zostałem proboszczem w niewiele ponad rok od odejścia z Sadownego. Do Sadownego chętnie wracałem, uczestniczyłem w pogrzebach rodziców Ks. Proboszcza i w innych wydarzeniach religijnych. Zawsze miły był też kontakt z moim pierwszym Proboszczem z czasów wikariuszowskich. Niech odpoczywa w pokoju.

Waldemar Niedz. 30.07.2023 13:23:15

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie