Inauguracja kaplicy wieczystej adoracji w Węgrowie
Kościół
Czw. 05.09.2024 11:25:14
05
wrz 2024
wrz 2024
W święto Narodzenia NMP, 8 września o godz. 15:00 Biskup Piotr Sawczuk, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, poświęci kaplicę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz pobłogosławi wyjątkową monstrancję.
Tego dnia dokona się uroczysta inauguracja działalności kaplicy, w której będzie trwać nieustanna adoracja Pana Jezusa, ukrytego w Hostii. Monstrancja, która została wykonana przez artystę Mariusza Drapikowskiego, przedstawia Świętą Rodzinę i takie też wezwanie będzie nosić wyremontowana i przystosowana do tego celu kaplica, znajdująca się w podziemiach węgrowskiego klasztoru.Dzieło nie obejmowało jednak wyłącznie prac budowlanych, które pochłonęły wiele czasu i środków materialnych, dając ostatecznie wyjątkowo estetyczny efekt. Adoracja 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu będzie możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób świeckich. Aby kaplica mogła funkcjonować, zgodnie z przyjętym założeniem, potrzeba minimum 168 osób, które zadeklarują trwanie na adoracji przez 1 godzinę w tygodniu.
Zbieranie chętnych trwało kilka miesięcy podczas misji eucharystycznych, w których także brały udział osoby świeckie, na czele z Grzegorzem Maleszewskim. To on był inicjatorem budowy kaplicy i on również został głównym koordynatorem adoracji. Na jego pomysł otworzył swoje serce i drzwi klasztoru proboszcz węgrowskiej parafii ks. dr Romuald Kosk, który cieszy się, że taka inicjatywa zrodziła się w jego parafii, błogosławi temu dziełu i ufa, że będzie to miejsce żarliwej modlitwy, zwłaszcza za rodziny i Ojczyznę.
Ksiądz Kosk zaprasza serdecznie na uroczyste poświęcenie kaplicy oraz zachęca do adorowania Pana Jezusa, wierząc, że od teraz, w tym wyjątkowym miejscu, Pan Bóg będzie dokonywał wielu cudów w życiu osób adorujących oraz mieszkańców miasta.
Na kanale YouTube Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej FARO.TV można znaleźć obszerny reportaż wideo, traktujący o tym, skąd wziął się pomysł budowy takiej kaplicy i jak przebiegał proces gromadzenia chętnych do adorowania.
|
Link do filmu: https://youtu.be/kh81hspDmGo?si=PmiX2trl1Hm6fW1h
Co trzeba zrobić, żeby rozpocząć wieczystą adorację? Oto podstawowe kroki:
1. Modlitwa. Przede wszystkim należy się gorąco modlić przed Najświętszym Sakramentem w intencji ustanowienia wieczystej adoracji w parafii, a także zaprosić do tej modlitwy innych.
2. Rekolekcje lub misje parafialne, które pomogą przygotować parafian do wieczystej adoracji. Można na przykład zaprosić misjonarzy ze Zgromadzenia Misjonarzy Najświętszej Eucharystii, ponieważ propagują oni wieczystą adoracje eucharystyczną we wszystkich parafiach i diecezjach na świecie. Oczywiście, jeśli proboszcz zechce, może to zrobić sam.
3. Zaproszenie do wieczystej adoracji, które należy skierować do wszystkich w momencie kulminacyjnym rekolekcji. O co mamy poprosić parafian? Ażeby poświęcili jedną godzinę w tygodniu, by być z Panem, obecnym w Najświętszym Sakramencie, w powstającej kaplicy adoracji. Służy do tego specjalny formularz. Pod koniec homilii rozdaje się wszystkim (wraz z długopisami czy ołówkami) zaproszenie, składające się z trzech następujących punktów:
A. Jeśli chcesz się włączyć w wieczystą adorację, podaj swoje dane kontaktowe (nazwisko, telefon, e-mail).
B. W którym momencie dnia mógłbyś/mogłabyś podarować Jezusowi swą godzinę? Rano (6-12), po południu (12-18), wieczorem (18-24), w nocy (0-6)? Nie pytamy o podanie konkretnego dnia i godziny, bo osoby nie będą jeszcze tego wiedziały i niczego nie napiszą, dlatego prosimy tylko o sprecyzowanie pory dnia.
C. Czy mógłbyś/mogłabyś pomóc w zorganizowaniu wieczystej adoracji?
Po homilii przeznaczamy dwie - trzy minuty na wypełnienie takiego formularza i później, podczas ofiarowania, zbieramy je jako cenny dar ofiarowany Panu. Następnie, w połowie tygodnia, tak żeby dać możliwość zastanowienia się, dzwonimy do każdej z osób chętnych, by skonkretyzować dokładny dzień i godzinę adoracji. Powinniśmy w ten sposób wypełnić 168 godzin tygodnia. Jeśli wszystkie godziny są już zapełnione, wybiera się jakąś szczególną datę, na przykład święto maryjne, na rozpoczęcie adoracji.
4. Inauguracja. Starajmy się, by była ona jak najbardziej uroczysta. Jeśli to tylko możliwe, zaprośmy księdza biskupa, aby mógł jej przewodniczyć. Po Eucharystii robi się uroczystą procesję aż do kaplicy wieczystej adoracji. Tam intronizuje się Pana i zostawia Go na zawsze.
5. Organizacja. Istnieje pewien ideał. Czasami nie można go wypełnić, ale trzeba chociaż spróbować. Tworzymy sieć 29 koordynatorów: 1 koordynator generalny, który jest łącznikiem z księdzem, opiekującym się wieczystą adoracją, 4 koordynatorów bloków/tur (rannej, popołudniowej, wieczornej i nocnej) oraz po 1 koordynatorze, odpowiedzialnym za poszczególne godziny. Celem jest to, by Pan Jezus nigdy nie został sam. Taki sposób organizacji pomaga również formować osoby, które przychodzą na adorację, by czuły się odpowiedzialne i nie zostawiały Pana Jezusa nigdy samego, żeby nie opuściły Go, zanim przyjdzie kolejna osoba. Gdy ktoś nie może przyjść, powinien spróbować zaleźć kogoś na swoje miejsce, a jeśli to nie będzie możliwe, musi skontaktować się z koordynatorem danej godziny, by on na nią kogoś zapewnił. Zadaniem koordynatorów tur jest skontaktowanie się z poszczególnymi osobami w celu ustalenia z nimi konkretnego dnia oraz godziny adoracji, potem nadzorowanie tylko koordynatorów godzin w swoich turach.
Zapraszając do zobowiązania się, aby adorować Pana Jezusa przez godzinę raz w tygodniu, ojciec Justo Lo Feudo ze Zgromadzenia Misjonarzy Najświętszej Eucharystii i założyciel wielu kaplic wieczystej adoracji na całym świecie, pyta wiernych: „Tydzień ma 168 godzin. Nie znajdziesz jednej godziny dla Pana Boga?”
Zobacz Galerię
24 Zdjęć
2 komentarze
WĘGRÓW !!!! BRAWO, BRAWO
Jezus mówi:,,powiedz o procesji eucharystycznej i idź na mszę świeta".