Biała Podlaska

100 Lat Kapituły Kolegiackiej Janowskiej /ZAPOWIEDŹ/

15
maj 2024

We wtorek, 21 maja w liturgiczne wspomnienie św. Wiktora, w Janowie Podlaskim Kapituła Kolegiacka Janowska świętować będzie Jubileusz 100-lecia istnienia. O historii nawiązującej jeszcze do dziejów diecezji łuckiej, zadaniach kanoników należących do tej kapituły, podejmowanych działaniach służących upamiętnieniu Unitów Podlaskich oraz najnowszej, historycznej publikacji książkowej i jej przesłaniu dla kolejnych pokoleń – o tym wszystkim opowiadał ks. prałat Roman Wiszniewski w rozmowie z ks. Markiem Weresą.

Rozmowa jest do odsłuchania w Archiwum Dźwięków KRP:

POSŁUCHAJ


Jubileuszowe obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 w Bazylice Mniejszej. Po modlitwie okolicznościowej i powitaniu, uczestnicy wysłuchają konferencji Diecezjalnego Ojca Duchownego, ks. prałata Kazimierza Matwiejuka: „Kapituła Kolegiacka w służbie kościoła Siedleckiego”. Następnie biskup pobłogosławi pamiątkową tablicę dedykowaną wszystkim kanonikom. Zwieńczeniem świętowania będzie Msza św. i Te Deum za dzieło apostolskie biskupów, oraz za wszystko, co było dobre, piękne i budujące w historii kapituły na przestrzeni tych stu lat. Po Mszy św. wszyscy udadzą się do Diecezjalnego Domu Pielgrzyma na wspólny, uroczysty obiad.

Janów Podlaski w XVIII w. był siedzibą biskupów łuckich. Pierwsza wzmianka o istnieniu Kapituły w Janowie pochodzi z 1711 roku. Następną ważną datą jest 30 VI 1818 roku. Wtedy to Papież Pius VII eryguje diecezję Janowską czyli Podlaską i Kapitułę Katedralną przy kościele Trójcy Świętej. Tragiczna historia Polski splata się z trudną historią diecezji. Wywiezieni przez Rosjan biskupi: Gutkowski i Szymański, skasowana diecezja, ograniczenie wolności, prześladowanie i męczeństwo unitów, potajemna praca duszpasterska księży to właśnie historia trudna, ale chwalebna.

Nasza diecezja została wskrzeszona przez papieża Benedykta XV w 1918 roku. Biskup Henryk Przeździecki, na początku swojego pasterzowania skierował prośbę do Stolicy Apostolskiej o przeniesienie siedziby biskupiej i Kapituły Katedralnej z Janowa do Siedlec. Papież Pius XI dnia 25 stycznia 1924 r. podniósł kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach do godności katedry. Następnie biskup dekretem z dnia 29 kwietnia 1924 r. dokonał przeniesienia stolicy biskupiej i katedry wraz z kapitułą do Siedlec.

W związku z powyższym Stolica Apostolska na prośbę biskupa Przeździeckiego, nadała byłej katedrze pod wezwaniem Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim, tytuł Kościoła Kolegiackiego i ustanowiła przy nim Kapitułę Kolegiacką. Uczynił to papież Pius XI, 20 lutego 1924 r. Było to nawiązanie do tradycji, istniejącej od 1711 r. w Janowie, Kolegiaty Janowskiej Diecezji Łuckiej.

Inf. prasowe
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Urszula Jadwiga Nicpoń Czw. 16.05.2024 09:52:11

Najwyższy Kapłan Jezus Chrystus niech wzmacnia swą mocą i siłą.Obfitość łask niech ciągle sie pomnaża.Matka Najświętsza niech otula swym płaszczem w dzień. W drodze do Jezusa ludzi zaufanych i kwiatków rozsypanych. Niech Pan Bóg błogosławi a Maryja wyprasza potrzebne łaski. Jestescie przedlużeniem rąk naszego Pana i Odkupiciela Jezusa Chrystusa. 🌹🌹🌹🙏🙏🙏🌹🌹🌹

Uczestnik wydarzeń 21 maja Śr. 15.05.2024 07:12:24

Życzymy świętości, a w dalekiej przyszłości WIECZNOŚCI.