Jaka jest prognoza franka szwajcarskiego?

Archiwum Czw. 28.09.2023 12:17:50
28
wrz 2023

Jeżeli starasz się o kredyt walutowy we franku szwajcarskim lub jesteś osobą, która go posiada, zapewne ciekawią Cię doniesienia na temat prognozy tej waluty. Jeżeli chcesz ubiegać się o kredyt walutowy musisz pamiętać, że znaczną część twoich dochodów musi wyrażona być w walucie kredytu.

Dlaczego obecnie trudniej jest otrzymać kredyt walutowy?

Przyczyniła się do tego historia związana z frankowiczami. Na początku lat dwutysięcznych masowo udzielano kredytów we frankach szwajcarskich. Wielu kredytobiorców doprowadziło to na skraj bankructwa.

Obecnie o kredyt walutowy mogą starać się jedynie osoby które posiadają znaczną część dochodu w walucie kredytu. Oznacza to, że jeżeli ktoś stara się o kredyt we frankach szwajcarskich musi otrzymywać dochód właśnie w tej walucie.

Jak radzą sobie dziś frankowicze?

Obecnie osoby które posiadają kredyt we frankach szwajcarskich bardzo często sprawdzają kurs franka prognozy. Są to dla nich bardzo cenne informacje gdyż mówią ona czy ich raty wzrosną czy będą maleć.

Eksperci są zgodni jednak w tym, że kurs franka szwajcarskiego cały czas utrzymuje się wysoko i jest stabilny. Nic nie wskazuje na to, aby miał on spadać.

Zalety kredytu walutowego

Należy pamiętać, że każde rozwiązanie posiada zarówno wady jak i zalety. Do głównych zalet kredytu walutowego należy z reguły o wiele niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów złotowych. Dodatkowo, osoby które zarabiają w walucie kredytu nie ponoszą ryzyka walutowego. Jeżeli spłacasz kredyt w walucie kredytu likwidujesz koszt spreadu walutowego - nie ponosisz kosztów związanych z przewalutowaniem.

Podejmując decyzję, weź pod uwagę nie tylko pozytywne cechy danego produktu, ale zapoznaj również się z jego wadami. To decyzja którą podejmujesz na wiele przyszłych lat dlatego powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana.

Wady kredytu walutowego

Przyszedł czas, aby poznać wady tego rozwiązania. Do jednej z głównych wad, zaliczyć można bardzo małą liczbę kredytów walutowych oferowanych przez banki. Dodatkowo musisz pamiętać, że kredyt walutowy wymaga od ciebie o wiele wyższego wkładu własnego niż w przypadku kredytu złotowego.

Kolejną wadą jest konieczność posiadania bardzo wysokiej zdolności kredytowej. Starając się o kredyt walutowy musisz wiedzieć, że wszelkie dokumenty muszą zostać przedłużone w języku polskim. Jeżeli posiadasz dokumenty, które spisane są w innym języku, musisz skorzystać z usług tłumacza przysięgłego. Pamiętaj, że usługa ta wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Starając się o kredyt walutowy, musisz przygotować dokumenty takie jak:
Umowę o pracę lub kontrakt za granicą
Wniosek o kredyt walutowy
Dokument potwierdzający twoją tożsamość - dowód osobisty lub paszport
Zaświadczenie wysokości twoich dochodów
Zeznanie podatkowe z ubiegłego roku
Potwierdzenie zameldowania w Polsce

Bank dodatkowo wymagać może od ciebie zezwolenia na pobyt stały za granicą a także zezwolenia na pracę za granicą.

Co powinna zawierać umowa kredytowa?

Umowa kredytowa powinna zostać spisane na piśmie. Dodatkowo, powinna bardzo dokładnie określać aspekty takie jak strony umowy, kwota kredytu, waluta kredytu, okres kredytowania, wysokość oprocentowania czy też zasady wcześniejszej spłaty kredytu.

Przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizuj jej treść, Zapoznaj się z każdym podpunktem tak, aby nic nie było w stanie cię zaskoczyć. Pamiętaj, aby nie wywierać na sobie presji czasu. Przestudiuj swoją umowę kredytową bardzo dokładnie.

Najnowsze informacje

Facebook