Czy da się ubezpieczyć mieszkanie na wypadek wojny?

Archiwum Czw. 16.03.2023 14:46:37
16
mar 2023

Obecna sytuacja za granicami naszego kraju sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się jak zabezpieczyć swoje mienie. Wielu z nas kupuje polisę OC oraz ubezpieczenie nieruchomości. Na jaką polisę się zdecydować i czy w ogóle jest możliwość ubezpieczyć się na wypadek wojny? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

Ubezpieczenie OC – co daje polisa?

OC w życiu prywatnym kupimy w ramach polisy mieszkaniowej, o wiele rzadziej występuje jako samodzielny produkt. Najczęściej wykupuje się ją na okres jednego roku, jednak nie jest to jedyna opcja. Polisa mieszkaniowa w podstawowej wersji jest zabezpieczeniem finansowym samej nieruchomości, ale często obejmuje także elementy stałe, które się w nim znajdują (kafelki, meble itp.). Oczywiście zakres ochrony może też obejmować zdarzenia losowe takie jak pożar, zalanie, silny wiatr czy uderzenie pioruna, a nawet upadek statku powietrznego na twoją nieruchomość. Polisa może posiadać także rozszerzenia, które można dokupić. Najczęściej są to dodatki takie jak:

● Ruchomości domowe;
● Kradzież z włamaniem;
● Powódź;
● Przepięcie.

Bardzo ważne są także rozszerzenia dla lokatorów, czyli wspomniane OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie NNW, domowy assistance i pomoc prawna.

OC w życiu prywatnym – co oznacza?

OC, czyli odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, to polisa, która zabezpiecza nas finansowo na wypadek szkód, które możemy nieumyślnie spowodować osobom trzecim, np. przechodniom czy sąsiadom. Mowa tu nie tylko o uszkodzeniu mienia, ale także ciała. Odnosi się ono do codziennych sytuacji, w których straty może ponosić osoba trzecia. Najczęstszymi sytuacjami są zdecydowanie np. zalanie mieszkania sąsiada, np. wskutek pękniętego wężyka, pogryzienie przechodnia przez naszego psa lub wyrządzenie przez niego szkód na klatce schodowej, zbicie szyby przez nasze dziecko grające w piłkę nieopodal bloku, zarysowanie auta przez nasz rower itp. Są to oczywiście tylko przykładowe sytuacje. Jest ich o wiele więcej. Wszystkie mogą zostać objęte polisą, dzięki czemu nie będziemy zobowiązani naprawiać szkód z własnej kieszeni. Polisa nie obejmuje szkód na naszym własnym mieniu lub wyrządzonych naszym bliskim należącym do gospodarstwa domowego, a także wyrządzonych celowo lub pod wpływem środków psychoaktywnych. Zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, dokładnie przeczytaj warunki umowy i sprawdź, jakie sytuacje są objęte ubezpieczeniem, a jakie pozostają wykluczone.

Ubezpieczenie mieszkania na wypadek wojny – czy jest możliwe?

W zdecydowanej większości polisa mieszkaniowa nie ochroni twojego mienia przed zdarzeniami, które są bezpośrednio związane z wojną. Jednak są sytuacje, w których będzie udzielona Ci pomóc. Podczas wojny, niejednokrotnie zdarzają się takie sytuacje, jak np. okradanie lokali. Wandale i złodzieje plądrują nie tylko sklepy, ale także prywatne mieszkania. Jest szansa, że w takiej sytuacji towarzystwo wypłaci Ci odszkodowanie. Polisy tzw. All Risk, obejmują szeroki wachlarz możliwości. Jest to najlepsza opcja, jaka może przydać się w przypadku wojny. Mimo że nie otrzymasz odszkodowania, jeśli twoje mieszkanie zostanie zbombardowane, możesz dostać pieniądze, gdy lokal zostanie spalony lub zalany, lub tak jak wcześniej było wspomniane - okradziony. Możesz otrzymać także pomoc, gdy wskutek aktu terrorystycznego doznasz uszczerbku na zdrowiu, jednak musisz posiadać ubezpieczenie NNW. Zanim zdecydujesz się na polisę, zapoznaj się z jej szczegółowymi warunkami. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie internetowej Ubezpieczeniemieszkania.pl (https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-mieszkania-od-wojny).
ubezpieczenie-mieszkania-od-wojny.jpg

Artykuł partnera

Najnowsze informacje

Facebook